Anasayfa
Rehberlik Servisi
Tercihlerde kontenjanı değişen bölümleri hesaba katıyor musunuz?
 

Tercihlerinizi yaparken, sıralamanızı kılavuzdaki sıralamalarla karşılaştırdınız ve aşağı yukarı girmeniz beklenen en üst sınırı bulup, tercihlerinize o bölümden başlayıp aşağılara doğru da diğer tercihlerinizi sıraladınız.

Bu hemen hepimizin kullandığı en geçerli yöntem elbette. Ancak bunu yaparken, geçen yazımızda belirttiğimiz yeni açılan bölümleri mutlaka dikkate almalıyız. Anlatmıştık, yeni açılan bölümler neredeyse tüm bölümlerin başarı sıralamalarını mutlaka etkileyecektir.

Burada dikkat edilmesi gereken ikinci bir nokta daha var. O da kontenjanı geçen yıla göre değişen bölümler.

Bizim sitede verilen tablolarda kontenjanların verildiği sütunda bazı bölümlerde "+" (40+ gibi) bazılarında "-" (30- gibi) işaretler var.
"+" o bölümün kontenjanının geçen yıla göre arttığını "-" ise kontenjanının geçen yıla göre azaldığını gösteriyor.

Örneğin Ankara Ün. Sağlık Y.O. Hemşirelik bölümünün geçen sene 51.800 cü adayı almış.
Bu sıralama nasıl oluşmuştur acaba? Bölüm geçen sene 90 kişi alıyordu ve bu bölüme 90 aday yerleştirildi. Yerleştirilen son adayın sıralaması 51.800 idi. Demek ki ondan önce yerleştirilen 89. adayın sıralaması 51.800 den yüksekti, 88. adayınsıralaması daha da yüksek.... Örneğin bu bölüme yerleşen 50. adayın sıralaması 51.000 olabilir.
Bu sene bu bölüm 100 kişi alıyor. Kontenjanı 10 kişi artırılmış. Şöyle bir hesap yapalım. Bu bölümün kontenjanı geçen sene 100 olsaydı sıralaması 51.800 den büyük olmaz mıydı? Çünkü sıradaki, puanı yetmeyen 10 öğrenci daha bu bölüme yerleşecek ve belki de sıralaması 52.300 olacaktı. Ne kadar fark ettiğini gördünüz mü? Listeleri incelediğinizde kontenjanı artırılan birçok bölüm var. Hemşirelikler kontenjanını en çok artıran bölümlerden bir tanesi, bu yüzden örnekte bu bölümü kullandım. Tıp fakültelerinde de önemli bir kontenjan artışı var.

Bunun tersi de var. Yani kontenjanını azaltan bölümler de var. Bu bölümlerin bir kısmı geçen yıl kontenjanını dolduramayan bölümler.
Örneğin Kafkas Ün. Kimya bölümü geçen yıl 70 öğrenci alıyordu ama kontenjanını dolduramadı. Yani bu bölümü Türkiye'de toplam 70 kişi tercih etmemiş. Diyelim ki 45 kişi tercih etmiş ve 45 kişi de bu bölüme yerleşmiş. Kontenjanını dolduramadığı için de kılavuzda başarı sıralaması yok. Oysa geçen yıl 46. veya 47. bir kişi bu bölümü tercih etseydi puanına bakılmaksızın bu bölüme yerleşecekti.

Kafkas Ün. Kimya bölümü bu yıl kontenjanını 30'a düşürdü. Bizim listelerde (30-) olarak göreceksiniz. Peki hemen soralım, bu bölümün kontenjanı geçen yıl 30 olsaydı, kontenjanı dolacak ve başarı sıralaması olacak mıydı? Evet elbette. Bu durumda kontenjan sıralaması listelerinde de yer alacak, başka bölümlerin sıralamalarını da değiştirecekti.


Özetleyecek olursak kontenjanı artan bölümlerin puanlarının düşmesi, kontenjanı azalan bölümlerin de puanlarının artması veya taban puanlarının oluşması beklenir. Bunu özellikle yerleşmeyi en çok istediğiniz bölümler için kullanmanızda yarar var.Alaeddin Çulfaz
25 Temmuz 2011