Anasayfa
Rehberlik Servisi
2010 YGS Sonuçlarını Nasıl Yorumlamalıyız?
 

YGS sonuçlarının açıklanmasından sonra bu sonuçların ne anlama geldiği, nasıl yorumlanması gerektiği konusunda kafalar biraz karıştı. Her zaman olduğu gibi yanlış bir takım bilgiler ve bilgilendirmeler öğrenci ve velileri şaşırttı, en kötüsü bir çoğunu karamsarlığa itti. Bu yüzden aşağıda özetlemeye çalışacağımız açıklamaları dikkatle okumanız gerekiyor.

YGS puanlarının LYS'ye etkisi nasıl olacak?

Ana soru bu. YGS puan ve sıralamalarına bakılarak LYS sonuçları hakkında fikir edine bilir miyiz?

YGS nin LYS'ye etkisi %40 olacak. Öyleyse YGS den 400 puan alan bir adayın LYS puanına katkısı 400 puanın %40'ı olan 160 puan mı olacak?

HAYIR. Puanların %40'ı LYS puanlarına katılmayacak.

Öyleyse netler önemli deniliyor, netlerin mi %40'ı LYS de kullanılacak?

HAYIR. Netlerin de %40'ı kullanılmayacak.

Bu iki çok bilinen yanlışı düzelterek başlayalım.

YGS sonucu her bir testten yapılan NET sayıları önce Standart puanlara dönüştürülecek.

YGSTURSTPU: ((Öğrencinin Neti - 21,6) / 9,2 ) * 10 + 50

YGSSOSSTPU: ((Öğrencinin Neti - 12,4) / 8,0 ) * 10 + 50

YGSMATSTPU: ((Öğrencinin Neti - 11,9) / 11,8 ) * 10 + 50

YGSFENSTPU: ((Öğrencinin Neti - 5,5) / 9,3 ) * 10 + 50

Elde edilen bu standart puanlar 2010 YGS puanlarının hesaplanmasında kullanıldı, dikkat aynı Standart puanlar LYS puanlarının hesaplanmasında da kullanılacak.

Ancak bu Standart puanların YGS puanları hesaplanırken çarpılacağı katsayılar ile LYS puanları hesaplanırken çarpılacağı katsayılar aynı değil. Zaten sorun da tam olarak buranın anlaşılmamasından kaynaklanıyor.

Örneğin YGS-2 puanının hesaplanmasında Türkçe %20, Matematik %40, Sosyal %10 ve Fen %30 etkili.

YGS-2 PUAN= (YGSTURSTPU*0,20) + (YGSMATSTPU*0,40) + (YGSSOSSTPU*0,10) + (YGSMATSTPU*0,30)

Görüldüğü gibi YGS puanlarının hesaplanmasına sadece bu 4 testten elde edilen Standart puanların etkisi var.

Oysa LYS puanlarının hesaplanmasına etki eden Standart puan sayısı örneğin MF-3 puan türünde dokuz tane. Bunlardan dördü yukarıda anlattığımız YGS standart puanları, 5 tanesi ise LYS standart puanları.

LYSMATSTPU (LYS-1 Matematik testinden elde edilecek)

LYSGEOSTPU (LYS-1 Geometri-Analitik Geometri testinden elde edilecek)

LYSFİZSTPU (LYS-2 Fizik testinden elde edilecek)

LYSKİMSTPU (LYS-2 Kimya testinden elde edilecek)

LYSBİYSTPU (LYS-2 Biyoloji testinden elde edilecek)

Elde edilen bu Standart puanların MF-3 puanın katkıları da aşağıdaki gibi olacak.

YGSTURSTPU: %11 (Dikkat edin, LYS'ye etkisi YGS'ye etkisinden çok daha az.)

YGSSOSSTPU: %7 (Dikkat edin, LYS'ye etkisi YGS'ye etkisinden çok daha az.)

YGSMATSTPU: %11 (Dikkat edin, LYS'ye etkisi YGS'ye etkisinden çok daha az.)

YGSFENSTPU: %11 (Dikkat edin, LYS'ye etkisi YGS'ye etkisinden çok daha az.)

LYSMATSTPU: %13

LYSGEOSTPU: %5

LYSFİZSTPU: %13

LYSKİMSTPU: %14

LYSBİYSTPU: %15

MF-3 PU= (YGSTUR*0,11)+(YGSSOS*0,07)+(YGSMAT*0,11)+(YGSFEN*0,11)+(LYSMAT*0,13)+(LYSGEO*0,05)+(LYSFİZ*0,13)+(LYSKİM*0,13)+(LYSBİY*0,15)

Bu açıklamanın ardından şimdi kafalarda oluşan soru işaretlerini cevaplamaya başlayalım.

En çok duyduğumuz soru, YGS puanlarım düşük geldi, ben bu puanlarla bir yeri kazanamam şeklinde.

Örnek verelim, bir MF öğrencisi 33,75 Türkçe, 25,25 Sosyal, 37,5 Matematik ve 32,5 Fen neti çıkararak 434,803 YGS-2 puanı almış ve sıralaması da 15.815 çıkmış. Bu öğrenci Tıp fakültesi istiyor ve şöyle düşünüyor. Tıp fakülteleri ilk 10 bin kişi içinden öğrenci alıyor. Ben ise 15 bininci oldum, öyleyse bu hakkımı kaybettim.

Şimdi dikkat, bu öğrencinin Matematik ve Fen netleri oldukça iyi. Buna rağmen sıralamasının düşük olmasının en büyük nedeni, onunla hemen hemen aynı Mat ve Fen neti yapmasına rağmen daha fazla Sosyal çözen adayların onu YGS puanında geçmiş olması. Bu yıl Sosyal ortalamalarının düşük çıkması Sosyalin YGS-1 ve YGS-2 yani MF öğrencileri için önemli olan YGS puanlarına etkisini çok artırdı. Daha önceki yazılarımızdan biliyorsunuz ki, bir testin ortalamasnın düşük çıkması o testin netlerinin puan getirisini artıran bir faktör.

Oysa diğer öğrencilerin bu öğrenciyi geçmesine sebep olan Sosyal'in LYS deki MF puanına etkisi yok denecek kadar az. (YGS de %10, LYS de %7) Buradan şu sonuca ulaşmaya çalışıyorum. Bu öğrencinin LYS puanlarına en çok katkı sağlayacak olan YGS netleri Mat ve Fen netleri. Öğrencinin Mat ve Fen deki netleri de oldukça iyi. Bu durumda LYS de önemli bir kayıp yaşamayacaktır. Daha açık söylemek gerekirse LYS sınavlarında göstereceği performans ile YGS deki açığını çok ama çok kolay şekilde telafi ederek öne geçebilecektir.

Dikkatlerden kaçmaması gerekn bir nokta daha var. YGS sınavı her ders için çok temel bilgileri ölçen, dikkat ve hız gerektiren, bilgiyi, konular arasındaki bağlantıyı pek fazla sorgulamayan bir sınavdır yapısı ve amacı gereği. Oysa LYS sınavları bilgiyi ölçen çok daha ağır sınavlardır. Bu sınavlar gerçekten donanımlı öğrencilerin başarılı olabileceği bir sınavdır. YGS sınavında bir MF öğrencisi diğerini Türkçe veya Sosyal'den daha fazla yaparak geçebilir. Ama bu LYS sınavları için geçerli değildir. Umarım yukarıda açıkladığım hesaplama yönteminden bunu çıkarabilmişsinizdir.

Bunu en iyi bir şekilde gireceğiniz LYS deneme sınav sonuçlarını inceleyerek anlayabilirsiniz.

Bilim Dershanesi olarak tüm öğrencilerimizin YGS 2010 sonuçlarını, her bir testten yaptıkları net sayılarını indirdik. Bu netleri ve 2010 YGS ortalama ve standart sapmalarını kullanarak Standart puanlara dönüştürdük. Bunları yaptığımız LYS deneme sınavlarında kullandık ve kullanacağız. YGS açıklandıktan sonra yaptığımız LYS deneme sonuçlarını incelediğimizde yukarıda anlattığımız durumun birçok öğrenci için geçerli olduğunu gördük.

Örneğin yukarıda netlerini verdiğimiz MF öğrencisi 15 bininci idi. AMA yapılan LYS deneme sınavında YGS de 9 bininci olan bir başka öğrencimizi geçmeyi başardı. Aşağılara doğru inildikçe bu farkların daha da açılacağını biliyoruz. O yüzden öğrencilerimizden isteğimiz, sınava çok yaklaştığımız şu günlerde çalışma tempolarını artırmaları ve farkı kapatacak kadar LYS netleri çıkarmaya çabalamalarıdır.

Tüm öğrencilerimize başarılar diliyorum...

Alaeddin Çulfaz
8 Mayıs 2010