Anasayfa
Rehberlik Servisi

Yiyecek İçecek İşletmeciliği

TANIM
Otel, lokanta, yemek fabrikası, fast-food, pastane vb yerlerde yiyecek-içecek hazırlayan ve sunumunu sağlayan kişidir.

GÖREVLER
Müşterilerin isteklerini alır, istekler doğrultusunda maliyeti hesaplar ve müşteriye bildirir, alınan istekler doğrultusunda malzemeyi satın alma, pişirme ve müşteriye iletme işlerinde görevli üniteleri görevleri doğrultusunda bilgilendirerek hizmetin zamanında ve kaliteli olarak yerine getirilmesini sağlar, hizmetin yerine getirilmesinde oluşabilecek aksaklıklara müdahale eder, hizmet sonrası şikayet,dilek ve önerilerin alınmasını sağlar, gıda ile ilgili kanun, tüzük ve yönetmelikleri takip eder ve gereğini yapar.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
Yiyecek içecek işletmeciliği meslek elemanı olmak isteyenlerin; bir işi planlayıp uygulamaya koyabilen, koku ve tat alma duyumları gelişmiş, çabuk ve düzenli çalışabilen, dikkatli ve titiz, sorumluluk duygusu güçlü kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
Yiyecek ve içecek işletmeciliği meslek elemanı, genellikle büro ortamında veya kapalı mekanlarda (mutfak, bulaşıkhane, depolama yerleri, restoran ve otellerin servis ve bar kısımları) çalışır. Zaman zaman açık alanda da çalışabilir. Çalışma saatleri düzenli olmayabilir. Akşam, gece ve tatil günleri de çalışmak durumunda kalabilir. Çalışırken mutfak personeli, servis personeli, teknik servis ve müşterilerle iletişim halindedir.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
Yiyecek içecek işletmeciliği programını bitiren kişilerin çalışma alanları oldukça geniş sayılabilir. Turizm bölgeleri ve büyük şehirler ağırlıklı olmak üzere otel,restoran, pastane, yemek fabrikası, bar, fast-food, catering (ikram hizmetleri), konaklama tesisler vb. gibi yiyecek-içecek üretimi ve tüketimiyle ilgili işyerlerinde çalışabilirler. Yabancı dil bilgisi olanların iş bulma şansı daha yüksektir.