Anasayfa
Rehberlik Servisi

Televizyon Haberciliği ve Programcılığı

Dünyanın diğer ülkelerinde olduğu gibi, Türkiye’de de televizyon, çoğunluk için haberin ve eğlencenin “ana kaynağı” oldu.

Programda iki ana alan yer almaktadır:

Alanlardan birincisinin amacı, geleceğin televizyon gazetecisini haber değerlendirme, üretim, yazım, analiz ve eleştiri alanlarında tüm profesyonel becerilerle donatmak, onları son derece rekabetçi bir dünyaya hazırlamaktır. Öğrencilerden teknik ve profesyonel anlamda iyi bir TV gazetecisi olmalarının yanı sıra, evrensel standartlarda sorumluluk duygusu ve etik davranış geliştirmeleri de beklenmektedir. Program, uygulamanın getirdiği deneyim ve sağlam bir entelektüel gelişmeyi bir arada sunmaktadır. Öğrenciler, Türkiye’nin önde gelen gazetecileriyle çalışarak onların deneyimlerinden yararlanma fırsatına sahiptirler.

Diğer alanın amacı ise, geleceğin televizyon program yapımcılarını temel beceri ve bilgilerle 21.yüzyıl iletişim çevresine göre hazırlamaktır. Öğrenciler, televizyon program üretiminde program konsepti oluşturmadan, metin yazımına, yönetmenlik, editörlük, kamera, ses, ışık, stüdyo set tasarımı ve uygulamasına kadar tüm aşamaları öğrenmektedirler. Dersler ve atölyeler sektörde çalışmakta olan profesyoneller tarafından verilmektedir.