Anasayfa
Rehberlik Servisi

Sanat ve Tasarım Yönetimi

Bu bölümde okuyan öğrenciler; ülkemizde ve tüm dünya  ülkelerinde, yetişmiş, donanımlı sanat yönetmenlerine ya da sanat kurumları yöneticilerine gereksinim duyulduğundan, bu amaç için yetiştirilirler.

Özel Sektör kuruluşlarının sanata daha çok ilgi duyması ve sanata yatırım yapması yanında, gelişen toplumların sanatsal etkinliklere daha çok önem vermeleri, özellikle büyük kentlerdeki hızlı ve zor yaşam koşulları içinde sanatsal etkinliklere ulaşabilme zorluğunu aşabilme, bilgilenme ve ulaşabilme,  sanat Tasarım Yönetimini bitiren gençlerimiz için yeni bir iş alanıdır.

Sanat Galerilerinin çoğalması ile yetkin yöneticilere duyulan gereksinim yanında sanat eleştirmenliği ve sanat danışmanlıkları da bölüme ilgiyi arttırmıştır.

Bölümün amacı; Öğrencileri, dört yıl içinde, sanat kuramları, sanat eleştirmenliği, sanat hukuku, yönetim bilimi, insan psikolojisi ve sosyoloji alanında eğitmek. Sanat ve tasarımın tüm uygulama alanlarında, günümüz yaşam koşullarına uygun, yaratıcı  kavramlar üretebilen yöneticiler yetiştirmektir.
Sanat tasarım Yönetimi Mezunlarının kariyer olanakları çok yönlüdür. Sanat Galerileri, Plastik ve Fonetik sanatlarla ilgili kuruluşlar, Müzecilik, Tiyatro İşletmeciliği, Sanatçı Ajansları, Televizyon kanalları ve işletmeciliği, Sinema filmi yapım- yönetim, Fuar organizasyonu yapan kuruluşlar, Festival ve turne organizasyonları, Bilet organizasyonu, Sanat Eleştirmenliği, gibi pek çok alanda yöneticilik yapabilirler.