Anasayfa
Rehberlik Servisi

Havacılık Elektrik Elektroniği

Programın Amacı
Havacılık elektrik ve elektroniği programının amacı, başta uçaklar olmak üzere, havacılıkta kullanılan her türlü elektrik ve elektronik donanımların bakım ve onarımı ile ilgili konularda eğitim yapmaktır.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler
Havacılık elektrik ve elektroniği programında eğitim süresi 4 yıldır. Programda fizik, cebir, geometri, dinamik, statik, devre analizi, alan teorisi, lojik devre temelleri gibi elektronik alan ile ilgili derslerden başka, haberleşme teorisi, sayısal haberleşme, aktif mikrodalga devreleri, analog haberleşme gibi alana özgü derslerde okutulur.

Gereken Nitelikler
Havacılık elektrik ve elektroniği programına girmek isteyenlerin normalin üstünde genel akademik yetenek düzeyine sahip, fiziğe, özellikle elektrik konularına ilgili, göz-el koordinasyonu yeteneği yüksek, dikkatli ve sorumlu kişiler olmaları beklenir.

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler
Havacılık elektrik ve elektroniği programını bitirenler Havacılık Elektrik ve Elektroniği alanında çalışırlar.
Elektronik haberleşme mühendisleri telgraf, telefon, teleks vb. haberleşme sistemlerini tasarlar, kurar, çalıştırır ve geliştirirler.

Çalışma Alanları
Havacılık elektrik ve elektroniği mühendisleri PTT, Türk Telekom, TRT, Aselsan, THY, ALARKO gibi resmi ve özel kuruluşlarda, tıp elektroniği ile ilgili firmalarda, bilgisayar sektöründe görev alabilirler. Öğretmen olabilmek için gerekenler elektrik ve elektronik mühendisliğinde olduğu gibidir