Anasayfa
Rehberlik Servisi

Bankacılık

Programın Amacı
Bankacılık programının amacı, bankalarda ve çeşitli firmaların para kaynakları ile ilgili birimlerinde çalışacak elemanları yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler
Bankacılık programında matematik, hukuk, iktisat, istatistik ve muhasebe alanlarındaki derslerden başka kredi politikası, yatırım bankacılığı, finansal piyasalarda modelleme ve tahmin, merkez bankacılığı, ticari bankalarda finans yönetimi, banka muhasebesi ve raporlama, mali hukuk ve vergi politikası gibi dersler okutulmakta ve proje çalışması yaptırılmaktadır.

Gereken Nitelikler
Bankacılık programında okumak isteyenlerin matematik ve ekonomiye ilgili ve bu alanlarda başarılı, başkaları ile iyi iletişim kurabilen, sabırlı, dikkatli ve yeniliklere açık kimseler olmaları gerekir.

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler
Bankacılık programını bitirenlere Lisans Diploması verilir. Mezunlar kamu sektöründe ve özel sektörde Müşteri Temsilcisi, Banka Müfettişi, Dealer gibi unvanlarla görev alabilirler ve bankaların çeşitli işlemlerini yürütürler.

Çalışma Alanları
Ülkemizde bankacılık sektörünün gelişmesi ile birlikte bu alanda yetişen elemanlara duyulan gereksinme de artmıştı. Son zamanlarda bankacılık alanında kriz yaşanmakta olup banka ve şube sayısının azaltılmasından söz edilmektedir. Sektörde biraz küçülme olsa da iyi yetişmiş bankacıların iş bulma sorunlarının olmayacağı söylenebilir.