Anasayfa
Rehberlik Servisi

Bahçe Bitkileri ve Pazarlama

Bu programın temel hedefi öğrencileri bu alandaki her türlü işe hazırlayacak şekilde dersler vermektir. Kültür bitkileri üretimi ve pazarlama bölümü öğrencisi söz konusu alanların hepsini kapsayan dersler görmektedir. Temel bilgiler yanında öğrenciler danışmanlarının özel konularda verdiği seçmeli dersleri almaktadırlar. Böylece öğrencilere bitkilerin değerlendirilmesi, bitki üretim ve fizyolojisi, zararlılarla mücadele, sulama sistemleri, gübreleme ve işletmecilik konularında derin bilgiler verilmektedir. Öğrencilerin biyolojiden mühendisliğe, genetikten ekonomiye, beslenmeden sosyolojiye, bütün konularda en son araştırma ve teknolojiyi takip etmekte ve bu bilgileri gerçek hayatta karşılaşacakları problemleri çözmek için kullanmayı öğrenmektedirler.
Faaliyet Alanları:

Bu bölümü bitiren öğrenciler bahçe bitkileri üretimi ve gıda pazarlaması, araştırma ve üretim uzmanlığı yanında seracılık, subtropik ve yarı kurak iklimlerde yetiştiricilik ve üretim uzmanlığı yapabilmektedirler.
İş Bulma Olanakları ve Kazanç Durumu:

Bu bölüm mezunlarının iş alanı çok geniştir.Kültür bitkileri üretimi ve pazarlama bölümü mezunları araştırmacı, bilim adamı, peyzaj, bitkisel üretim eğitmenliği, sera işletmeciliği, bağ - bahçe işletmeciliği, bitki koruma uzmanlığı, fidanlık işletmeciliği ve uluslararası danışmanlık gibi birçok sektörde çalışma imkânı bulabilmektedir