Anasayfa
Seçme Yazılar
GÖREV SIRASI ŞİMDİ ANNE-BABALARDA
 

Şu andan itibaren başta veliler olmak üzere hemen herkese önemli görevler düşüyor. Öğrencileri rahatlatmak için elimizden gelenin daha fazlasını yapmalıyız.
Hemen herkes rapor alıp evde ya da dershanede ders çalışırken, siz birkaç günlük devamsızlığı bile sorun etmeyin. Bırakın adaylar kendilerini nasıl rahat hissediyorlarsa öyle davransınlar.
Sınav yaklaştıkça stres ve yorgunluğun katlanarak artacağını çok iyi biliyoruz. İşte bu yüzden öğrencilere karşı her zamankinden çok daha fazla hoşgörülü olmamız gerekiyor.
Onları artık ne "hadi biraz daha ders çalış" diye sıkboğaz edin ne de "aman şimdi stresin sırası mı" diye heyecanlarını hafife alın.
Adaylar şu günlerde çok hassaslar ve ne söylerseniz hemen alınabilirler. Siz sevgili anne babalara düşen görev de onların sinir katsayısını daha da artırmak değil, olabildiğince düşürmek olmalıdır.
Öğretmenlere gelince; pek çoğunun sınav öncesinde öğrencilere karşı çok toleranslı olduklarını biliyoruz. Ama bazıları da var ki, işi yokuşa sürmekten adeta zevk alıyor. Sınava beş kala ödev üzerine ödev vererek, sınav üzerine sınav yaparak öğrencileri daha da strese sokmanın hiçbir anlamı yok.
Şu günlerde verecekleri her türlü destek, onların ömür boyunca unutamayacakları anıları arasında yer alacaktır...
Biz öylesine çok böylesi durumlarla karşılaşıyoruz ki, gazeteciliğin en keyifli yanı da bu. Bir yazımızın hayatlarının akışını değiştirdiğini söyleyenlerden, sınava yönelik çalışmalarda en büyük desteği bizden gördüğünü söyleyenlere kadar çok anlamlı mesajlar alıyoruz. Bu da bizleri çok mutlu ediyor.
Eminim, sizler de yıllar sonra bu günleri hatırladığınızda, aylardır süren bu beraberliğimizi ve bu yazılarımızı, hoş bir anı olarak hatırlayacaksınız...
Hemen her şey gelip geçiyor. Şu an için hayatınızın en önemli sınavı gibi gözüken bu sınavlar da geçecek. Bu yüzden elbette gönlümüz, hayalini kurduğunuz okullara girmekten yana ama olmazsa da üzülmeyin diyoruz. Çünkü bazen hayatın daha en başındaki bu dersler, ileriye yönelik çok önemli dopingler olabiliyor.
Bu arada, baharın güzelliklerinin tadını çıkarmayı da sakın ihmal etmeyin...

(5 Mayıs 2005 Milliyet-Pozitif ekinden alınmıştır.)