Anasayfa
Seçme Yazılar
BU FİLMİ İZLEYİN
 

 

Ölümle burun buruna gelen insanlar hayatım bir film şeridi gibi gözlerimin önünden geçti derler. İnanırım bunu söyleyenlere çünkü bir filmdir aslında hepimizin yaşantısı. Baş rollerini bizlerin paylaştığı, her an bir sürprizin yaşandığı filmler. Hiçbirimiz daha önce senaryoyu okumadık, ne olup biteceğini, günlerin ne getireceğini bilmeyiz. Filmin nasıl başladığı ile ilgili az çok bilgimiz ya da inancımız var. İlk başlarda çok faz-la kalabalık değildi filmin kadrosu. Anne, baba, kardeşler, akrabalar ve komşulardı sadece. Bizimle başladı filmin gelişimi. Ve filmin oyuncu kadrosu biz büyüdükçe genişledi. Ne zaman büyüdük daha fazla seyirci de topladı filmimiz. Ama yine de fazla bir şey bilmeyiz film hakkında. Sadece bir gün filmin biteceğini biliriz. Ancak nasıl biteceğini, insanların üzerinde nasıl etki bırakacağını bilmeyiz. 

Bizim filmimizden öncede milyonlarca film çekildi ve çok azı hala insanların aklında. Çok azı klasikler arasına girdi. Çok azı belleklerde mutlu bir imge olarak kaldı. Bir çoğumuz da akıllarda kalmak isteriz. Ünlü bir sporcu, sanatçı, bilim adamı, lider veya zengin bir işadamı olmak süsler hayallerimizi. Ve gerçekleşmesi için bu hayallerin çoğu-muz bir sihir bekleriz. Belki ona umut diyecek, belki aksakallı, belki de Malkoçoğlu diyeceğiz bizi hayallerimize ulaştıracak sihire.

Şöyle bir dönüp bakın oynadığımız filme. Sonunu tahmin etmeye çalışın. Acaba esas kızı veya esas oğlanı nasıl olaylar bekliyor. Mutlu bir gelecek mi yoksa sıkıntı dolu günler mi? Yaşayıp göreceğiz derseniz üzülürüm. Değiştirmek elinizdeyken geleceğinizi, kayıtsız kalmak yaşananlara, olup bitenlere seyirci kalmak aslında başrolde oynarken ne derece doğru. Cevabını verebilir misiniz?

Tek bir güç var olayların akışını değiştirecek. O da içimizde iyiyi kötüyü, doğruyu yanlışı, oluru olmazı ayırt etmemizi sağlayan akıl dediğimiz güç. Başrolde biz varız ve film bizim için çekiliyor. 21 yüzyılda ne ak sakallı gelir ne de Malkoçoğlu, senaryoyu değiştirmek için. Eğer illa bir kahraman gerekiyorsa onu ortaya çıkarmak için ihtiyacımız olan tek şey kendimize inanmak. Film bittiğinde ayakta alkışlanmak için kendi aklımıza ve kendi gücümüze inanmaktan başka ihtiyacımız olan bir şey yok.

  Bilim'den haberler bülteni (Şubat 2005 Sayı-3)